Så städar vi
På Kfast arbetar 170 lokalvårdare. Tillsammans städar de både i trapphus i våra bostadsområden och i lokaler som förskolor, idrottshallar och vård- och omsorgsboenden. Dessutom har vi upphandlade entreprenörer som hjälper oss med städning.
Lokalvård innebär att material och lokaler ska vårdas så att vi uppfyller krav på hygien och trivsel, samtidigt som vi undviker onödigt slitage och minimerar allergirisker.
– Vi utför lokalvård med arbetssätt som är så skonsamma för både människor och miljö som möjligt. Bland annat testar vi alkaliskt vatten, berättar Marika Remsu, lokalvårdschef.
Städning i trapphus och tvättstugor
Våra tvättstugor städas en gång i månaden, och ses över av minst en gång i veckan. Trapphusen städas en gång i veckan, förutom under vintertid då vi städar entréplan samt en trappa upp ytterligare en gång i veckan. I våra trapphus i bostadsområdena Brunnsbacken, Fröslunda och Lagersberg städar lokalvårdare som bor i området. Satsningen är en del i arbetet med att ge personer som står långt ifrån arbetsmarknaden ett jobb.
Städning i kommunens lokaler
Våra lokalvårdare städar i allt från skolor och bibliotek till Volvo CE Arena och gruppboenden. Varje fastighet har ett så kallat städschema; en beskrivning av vilka arbetsmoment som ska göras, var och i vilken ordning. Vilka moment som lokalvårdarna gör beror på överenskommelsen med verksamheten i lokalen, utifrån minimikrav från myndigheter. Intervallet på lokalvården framgår i avtal mellan Kfast och verksamheten. Läs mer om vad Kfast städar och hur ofta i dokumentet ”Ansvarsfördelning mellan kommunal förvaltning och Kfast gällande lokalvård som ingår i avtalet.”
Storstädning av skolor och förskolor
Vi storstädar och utför golvvård kontinuerligt under året, men under sommaren när de flesta skolorna och förskolorna är stängda passar våra lokalvårdare på att städa alla utrymmen så att elever och lärare har en ren och fin skola till skolstarten.
– Regelbundet underhåll av golvytor är viktigt för att förlänga deras livslängd och bevara både funktion och utseende. Genom rätt städmetoder och förebyggande åtgärder minskas slitage, skador och kostsamma golvbyten, samtidigt som en trygg och trivsam miljö säkerställs, säger Marika Remsu.
Utbildning och städkontroller
Alla lokalvårdare på Kfast ska ha en lokalvårdsutbildning genom Servicebranschens yrkesnämnd, SRY. Vi utför också interna lokalvårdsutbildningar med genomgångar av ergonomi, städmetoder, arbetsmiljö, kemikaliehantering samt golvytor.
Städkontroller genomförs av lokalvårdare och/eller ansvarig gruppchef enligt fastställda kontrollpunkter. Kontrollerna omfattar bland annat städkvalitet, arbetsmetoder, hygienrutiner, användning av kemikalier samt arbetsmiljöaspekter.
Tyck till om städningen
I merparten av våra trapphus finns QR-koder som du som hyresgäst kan scanna för att skicka in synpunkter på städningen. Du som arbetar i en lokal som Kfast städar kan skicka synpunkter i den årliga kundundersökningen – eller höra av dig till gruppchef eller områdeschef.
– Vi tar gärna emot synpunkter på lokalvården vi utför. Många gånger är bra lokalvård lokalvård som vi inte tänker på – det är först när ett utrymme är smutsigt som vi reagerar. Det är viktigt att våra lokalvårdares arbete bli uppmärksammat – de gör ett jättejobb, säger Marika Remsu.
